პროექტის გეგმა ავტვირთეთ პროექტის პორტფელიო.
Sunday, October 2, 2016
Sunday, September 25, 2016
Saturday, September 24, 2016
Saturday, September 17, 2016
დღე მეხუთე
ქტივობა 3: ინტერნეტის გამოყენება კვლევისთვის
აქტივობა 4: ინტერნეტკავშირი მსოფლიოსთან
აქტივობა 5: ინტერნეტ თანამშრომლობითი სასწავლო რესურსების გამოყენება
Sunday, September 11, 2016
დღე მეოთხე
აქტივობა 3: შეფასების სხვადასხვა მეთოდის განხილვა
აქტივობა 4: შეფასების განსაზღვრა მოსწავლეთა საჭიროებების დასადგენად
აქტივობა 5: პრეზენტაციის მომზადება ჩემს სასწავლო პროექტზე
Sunday, September 4, 2016
Wednesday, June 29, 2016
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის
თემა
|
ჩვენ და კომპიუტერი
|
სწავლების საფეხური
|
V-კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
4 მოსწავლე.ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
|
დრო/ხანგრძლივობა
|
45 წუთი
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაკვეთილი დაეხმარებათ თურა როლი უკავია კომპიუტერს ჩვენს ცხოვრებაში.5წთ.
|
ე.ს.გ.მისაღწევი შედეგები
|
·
აცნობიერებს ზოგიერთი ციფრული საშუალების
დანიშნულებას;
·
გაიაზრებს კლავიატურაზე კლავიშების განლაგებას,
მათ ფუნქციებს და ეფექტიანად იყენებს კლავიატურას;
·
ჩართავს და გამორთავს კომპიუტერს, როგორც
ოპერაციულ სისტემას შესაბამისი
ფუნქციის გამოყენებით, ასევე მოწყობილობის ჩართვა-გამორთვის
ღილაკების საშუალებით. გაიაზრებს ამ ორ ხერხს შორის განსხვავებას;
·
აცნობიერებს თაგვის ღილაკების ფუნქციებს და
ეფექტიანად იყენებს თაგვს (მაგალითად: თაგვის კურსორის გადაადგილება სასურველ
ადგილას, ობიექტის „გადათრევა“ თაგვის საშუალებით, დაწკაპება და ორმაგი
დაწკაპება);
·
ამოიცნობს ციფრული მოწყობილობის კომპონენტებს და
გაიაზრებს მათ დანიშნულებას (მაგალითად: კლავიატურა, მონიტორი, ეკრანი, თაგვი);
·
აცნობიერებს განსხვავებას ტექნიკურ მოწყობილობასა
და პროგრამულ უზრუნველყოფას შორის;
·
უსაფრთხოდ და სწორად იყენებს ინფორმაციის შესანახ
საშუალებებს (მაგალითად:
·
აცნობიერებს სხვადასხვა სახის პროგრამული
უზრუნველყოფის (მაგალითად: ტექსტური რედაქტორი, გრაფიკული რედაქტორი,
ელექტრონული ცხრილი) დანიშნულებას და ფუნქციებს და ეფექტიანად იყენებს მათ
(მაგალითად: მონიშვნა, კოპირება, ჩასმა, ფორმატირება);
·
გაიაზრებს ჰიპერტექსტური დოკუმენტის შემადგენელი
ელემენტების დანიშნულებას
და იყენებს მათ (მაგალითად: ჰიპერბმული, ფორმის კომპონენტები).
·
მუშაობის პროცესში რეგულარულად ინახავს ციფრულ
მასალას პროგრამული უზრუნველყოფის შესაბამისი ფუნქციების გამოყენებით
(მაგალითად: „
·
მუშაობის პროცესში რეგულარულად ინახავს ციფრულ
მასალას პროგრამული უზრუნველყოფის შესაბამისი ფუნქციების გამოყენებით
(მაგალითად: „
·
ინფორმაციისა და ციფრული მასალის ძიებისას იყენებს
გავრცელებულ საძიებო სისტემებს (მაგალითად: შეუძლია საძიებო სიტყვების, ფრაზებისა და მათი
კომბინაციების ადეკვატურად შერჩევა და გამოყენება, იყენებს ტექსტური, გრაფიკული
და აუდიო მასალის შესაქმნელი საშუალების შესაძლებლობებს ციფრული მასალის
საკომუნიკაციო ხარისხის გასაუმჯობესებლად (მაგალითად: ტექსტურ რედაქტორში
ასოების ზომების, სტილისა და ფერის შერჩევა, ტექსტის ენობრივი გამართულობა);
·
ეფექტიანად იყენებს საძიებო სისტემის ინტერფეისს);
·
ჩართვა და სისტემის ჩატვირთვის ეტაპები;
·
კლავიატურის ღილაკების ჯგუფები და მათი
დანიშნულება;
1.
მონაცემთა შენახვის საშუალებები და მათი შედარება
სხვადასხვა პარამეტრით: ფაილის და
საქაღალდის ცნება: ფაილი, როგორც
მონაცემების შენახვის ძირითადი ერთეული; საქაღალდე, როგორც ფაილების დაჯგუფების
საშუალება. საქაღალდესთან დაკავშირებული მოქმედებები: მაგალითად - შექმნა,
წაშლა, კოპირება, გადაადგილება, დაარქივება;
1.
ფაილის შექმნა ამა თუ იმ სამომხმარებლო პროგრამის
გამოყენებით;საძიებო
სისტემის გამოყენება; საძიებო ფრაზების
სინტაქსი;
2.
მასალის გადმოწერა ინტერნეტიდან;
ინტერნეტში
განთავსებული მასალის გამოყენებასთან დაკავშირებული ეთიკური და საკანონმდებლო
ნორმები; საავტორო უფლებები.
|
კავშირი საგნებთან
|
სახვითი ხელოვნება,სპორტი
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
1.რისგან შესდგებაკომპიუტერი
2.კომპიუტერის მოწყობილობები
3.ლექსიკურიმარაგისგამდიდრება5წთ
|
გაკვეთილის(ან თემატური ერთეულის) ძირითადი თემატური ელემენტები
|
მოსწავლესწორად გებულობს კომპიუტერისგამოყენებას და მნიშვნელობას.შეეუძლია
ჩამოთვალოს კომპიუტერის მოწყობილობები.10წთ
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეს შეუძლია თავისუფალი მუშაობა კომპიუტერთან.იცის ვორდფაილში
ტექსტის გაფორმება(გაფერადება,დანომრვა.)5წთ.
|
შეფასების საგანი დაპროცედურები
|
*განმავითარებელი შეფასება
შეფასება რუბრიკის მიხედვით.5 წთ
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
v-კლასის სახელმძღვანელო:ინფორმაციულიდასაკომუნიკაციო ტექნოლოგიები.ნინო
ჯამასპიშვილის ავტორობით.სამაგიდოკომპიუტერი,ლეპტოპი.ფაილები.პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მნეჯმენტი
|
მოსწავლეებს ვუჩვენებ სლაიდშოუს(საპრეზენტაციო ფაილი)დავაცნობ კომპიუტერის
მნიშვნელობას 2წთ.
შემდეგკლასს მივმართავკითხვებით თუ რა სახისკომპიუტერის გამოყენება შეგვიძლია
პრაქტიკაში.20წთ.ვაძლევდავალებას ტექსტის შედგენაზე მის ფერეფითგაფორმებაზე.
|
დიფერენცირებული სწავლება
|
ჩვენ კლასს ეს არ ჭირდება.
|
1. სასწავლო პროექტი
,,მოვიარე საქართველო“
პროექტის მთავარი იდეა (თემა)1–2 წინადადებით:პროექტი ითვალისწინებს ინფორმაციის მოპოვებას
საქართველოს სხვადასხვა კუთხეების შესახებ.
პროექტის აქტუალობა: მოსწავლეები გაეცნობიან საქართველოს კუთხეების
შესახებ არსებულ სხვადასხვა სახის ინფორმაციას.
პროექტის მიზნები: პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს
მოსწავლეებს ისტ–ის დახმარებით მონაცემთა
შეგროვებას და ქროექტის პრეზენტაციას. მოსწავლეებმა
უნდა ისწავლონ თუ როგორ გაინაწილონ ჯგუფში
ფუნქციები, როგორ გაითვალისწინონ ერთმანეთის აზრი, როგორ
შეაჯერონ მოპოვებული ინფორმაცია ისე, რომ კვლევის
საბოლოო პროდუქტი სრულყოფილი გამოვიდეს.
მონაწილეთა ასაკი: 12-13 წელი
ვადები/ხანგრძლივობა: 15 დღე.
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება
შეიქმნას: მოსწავლეები
ისწავლიან ისტ–ის დახმარებით როგორ მოიპოვონ
და წარმოაჩინონ მასალები, გამოთქვან საკუთარი აზრი
მოპოვებულ მასალებზე. გააკეთებენ ელექტრონულ პრეზენტაციებს თემებიდან
გამომდინარე. გაეცნობიან საქართველოს სხვადასხვა
კუთხის ისტორიას, ბუნებას, წეს–ჩვეულებებს.
პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები:სახელმძღვანელო, წიგნები, უფროსები,
ინტერნეტიდან ამოღებული მასალები. კომპიუტერი, პროექტორი, ელექტრონული
პრეზენტაცია.
პროექტის მსვლელობა (ძირითადი აქტივობები):
კლასი გავყავი ჯგუფებად. ავირჩიე ლიდერი,
თითოეულ ჯგუფს გავუნაწილე დავალება მოიძიონ
მასალები საქართველოს ერთ–ერთი კუთხის შესახებ:
I ჯგუფი: მოიპოვებს ინფორმაციას ქართლის
შესახებ.
II ჯგუფი: მოიპოვებს ინფორმაციას
კახეთის შესახებ.
III ჯგუფი: მოიპოვებს ინფორმაციას
გურიის შესახებ.
IV ჯგუფი: მოიპოვებს ინფორმაციას
აჭარის შესახებ.
Vჯგუფი: მოიპოვებს ინფორმაციას
იმერეთის შესახებ.
სამუშაოების დასრულების შემდეგ ჯგუფები წარმოადგენენ ელექტრონულ პრეზენტაციებს: ,,მოვიარე საქართველო''
პირველი ჯგუფის მიერ შექმნილი ელექტრონული პრეზენტაცია: ,,შიდა ქართლი''
სამუშაოების დასრულების შემდეგ ჯგუფები წარმოადგენენ ელექტრონულ პრეზენტაციებს: ,,მოვიარე საქართველო''
პირველი ჯგუფის მიერ შექმნილი ელექტრონული პრეზენტაცია: ,,შიდა ქართლი''
Subscribe to:
Posts (Atom)